Yli miljoona katsojaa viikossa tavoittavan AlfaTV:n yleisöanti käynnistyi 19.6.2021. Annissa mediakonserni Keskisuomalainen on merkinnyt AlfaTV:n omistajayhtiö Brilliance Communications Oy:n osakkeita. Mediakonserni Keskisuomalainen on viime vuosina hakenut kasvua ostamalla printti- ja digimedioita. Konserni on jo mukana radiossa ja nyt sijoittajana myös televisiossa.
Yksi suurimpia syitä AlfaTV:n omistuspohjan laajentamiseen ja yleisöantiin on kanavan oman uutistoiminnan kasvattaminen. Kanava suuntautuu entistä enemmän asiaohjelmien ja suorien lähetysten tuottamiseen.
– Suomalaisessa mediakentässä on AlfaTV:n mentävä aukko. Median moniarvoisuus on itseisarvo ja AlfaTV:lle on tilausta, koska se tuo aidosti uusia ja mielenkiintoisia näkökulmia suomalaisten ulottuville, sijoituspäätöstä perustelee Keskisuomalainen Oyj:n konsernijohtaja Vesa-Pekka Kangaskorpi.
– AlfaTV on meille mahdollisuus kurkistaa tv-maailmaan. Me uskomme television voimaan ja nimenomaan tähän kanavaan ja haluamme olla edistämässä sen tarinaa. Nyt tehty osakekauppa ei automaattisesti tarkoita sisällöllistä yhteistyötä, mutta emme näe sille esteitä tulevaisuudessa, Kangaskorpi jatkaa.
Mediakonserni Keskisuomalainen työllistää noin 500 toimittajaa. AlfaTV:n tavoitteena on rikastaa kotimaista uutisantia. Molempien osapuolien yhteinen tehtävä on tuottaa riippumatonta ja journalismin periaattein toteutettua uutistarjontaa.
– Suomalaiset ovat uutiskansaa. Valitettavasti sosiaalinen media, valeuutiset ja klikkiotsikot ovat rapauttaneet uutistoiminnan uskottavuutta. Pikauutiset eivät ole AlfaTV:n konsepti. Me paneudumme uutisaiheisiin pintaa syvemmältä. Uutistoiminnan kasvattaminen vaatii pääomaa. Niin Keskisuomalaisen kuin muidenkin uusien sijoittajien mukaantulo tuo meille tarvittavia taloudellisia resursseja, AlfaTV:n toimitusjohtaja Hannu Haukka kertoo.
AlfaTV käynnisti 19.6.2021 yleisöannin, jossa tarjolla olevat osakkeet edustavat 20 prosenttia yhtiön osakekannasta. Yhden osakkeen hinta on 500 euroa ja maksimissaan annin suuruus on 3 miljoonaa euroa. Neljän vuoden kuluttua yhtiön tavoitteena on listautuminen Helsingin pörssiin.
Yleisöannin osakkeiden kaupankäynti tapahtuu AlfaTV:n verkkosivuston kautta osoitteessa www.alfatv.fi/osakeanti.
AlfaTV
Lisätietoja:
AlfaTV
Vesa Halonen, operatiivinen johtaja
vesa.halonen@alfatv.fi